دراودان در پراپ

دراودان در پراپ | drawdown در پراپ به چه معناست؟

مدت مطالعه: 5 دقیقه

دراودان در پراپ یک ابزار مهم به شمار می‌رود که می‌تواند به شرکت و تریدر کمک کند تا سود بیشتری را به ثبت برسانند. بخش عظیمی از دریافت سود بیشتر مربوط به کاهش ضرر می‌شود و این همان تکنیکی است که پس از بررسی دراودان در پراپ به ذهن افراد می‌رسد. در این مطلب قصد داریم شما را با مفهوم Drawdown آشنا کرده و مزایا، نحوه نمایش، فرمول و راهکارهای کنترل آن را بررسی کنیم. پس، اگر می خواهید که در پراپ تریدینگ موفق عمل کنید، با ما تا پایان این مطلب همراه باشید.

دراودان در پراپ به چه معناست؟

دروادان یک اصطلاح مشترک در معاملات فارکس، کریپتو و سایر انواع معاملات است. با این‌حال، دراودان در پراپ به کاهش ارزش یک حساب تجاری اشاره دارد. این کاهش در یک دوره زمانی خاص رخ می‌دهد. این اغلب شامل یک سری معاملات است که ارزش حساب را کمتر از قبل می‌کند و در طول یک زمان مشخص اتفاق می‌افتد.

با این حال، مفهوم اساسی برداشت می تواند هم برای دارایی های فردی و هم برای حساب های کلی اعمال شود. ایده برای هر یک یکسان است: اندازه گیری افت از مقدار اوج آن به پایین ترین نقطه، به نام فرورفتگی. کاهش سرمایه می تواند به ردیابی ریسک تاریخی یک سرمایه گذاری کمک کند . آنها همچنین می توانند برای ارزیابی عملکرد معاملات در سطح فردی استفاده شوند. بر همین اساس، می‌توان نتیجه گرفت که دراودان در پراپ ابزاری است که می‌توانید از طریق آن عملکرد خود را بررسی کرده و تصمیمات و استراتژی‌های خاص خود را طبق آن تعریف کنید.

شرکت پراپ حساب سرمایه گذاری شده را به معامله گر می‌دهد، در حالی که معامله گران تصمیمات سرمایه گذاری را می گیرند. قابل درک است که شرکت‌های تامین‌کننده سرمایه می‌خواهند ضرر و زیان را محدود کنند تا سرمایه آن‌ها در خطر نباشد. به همین دلیل برای این شرکت‌ها مهم است که دراودان در پراپ و حداکثر برداشت را برای معامله‌گران دارای بودجه تعیین کنند. این محدودیت به شرکت‌ها کمک می‌کند در درازمدت پایدار بمانند و به‌طور قابل‌اعتماد به معامله‌گران موفق سود مناسب را پرداخت کنند.

دراودان در پراپ به چه معناست؟

مزایای دراودان در پراپ

شاید برای شما این سوال به وجود بیاید که دراودان در پراپ چه مزایایی دارد که باعث می‌شود، به‌عنوان یک ابزار مطلوب در حوزه ترید و پراپ استفاده شود. در ادامه بخشی از این مزایا را بررسی کرده‌ایم.

 1. اندازه‌گیری ارزش یک حساب پراپ از نقطه اوج  تا پایین‌ترین نقطه در یک زمان خاص است.
 2. معامله‌گران از دراودان در پراپ برای بررسی اثربخشی استراتژی‌های خود در معاملات بهره می‌برند.
 3. با شناخت به موقع کاهش ارزش از طریق دراودان امکان تغییر رویکرد و استراتژی و جبران ضرر و زیان وجود دارد.
 4. امکان بررسی ریسک‌ها و ضررهای احتمالی برای شرکت پراپ و تریدر به وجود می‌آید.
 5. امکان استفاده از تکنیک‌های کاهش ضرر را فراهم می‌کند.
 6. زمینه‌ساز دریافت حساب ریل با سرمایه بیشتر خواهد شد.
 

نحوه نمایش دراودان در پراپ

نحوه نمایش دراودان در پراپ

خواه اندازه گیری ارزش حساب باشد یا ردیابی یک دارایی، دراودان در پراپ با سه نقطه نشان داده می‌شود. فرض کنید که برداشت‌ها در چارچوب کلی حساب‌ها به جای دارایی‌های فردی مورد بحث قرار می‌گیرند:

 • اوج اولیه در ارزش

این بالاترین نقطه‌ای است که حساب قبل از شروع دراودان در پراپ به آن می‌رسد. این اوج نشان دهنده نقطه‌ای است که حساب بیشترین ارزش را در طول یک دوره مشخص داشت.

 • پایین ترین نقطه 

پایین‌ترین نقطه دراودان در پراپ کمترین مقداری محسوب می‌شود که حساب در یک زمان مشخص به آن رسیده است، مانند آنچه پس از یک موفقیت در معاملات اتفاق می‌افتد. این نقطه پایین باید با یک قله جدید، مساوی یا بزرگتر از قبلی همراه شود. در غیر این صورت، این امکان وجود دارد که قبل از بازیابی حساب، به یک نقطه حتی پایین تر هم برسد.

آریا اینوستور | برترین پراپ فرم ایرانی معتبر | پشتیبانی سریع
با آریا اینوستور میلیون دلاری ترید کن!
 • تامین سرمایه آنلاین تا سقف ۲ میلیون دلار
 • 95% تقسیم سود +تحویل فوری
 • پشتیبانی و مشاوره‌ی ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته
همین الان کلیک کن
 • نقطه اوج جدید 

پیک جدید یا مساوی یا بزرگتر از مقدار پیک اولیه است. پس از رسیدن به این نقطه، می‌توانید تأیید کنید که پایین‌ترین نقطه‌ای که بین دو نقطه به آن رسیده‌اید واقعاً پایین‌ترین نقطه بوده است یا نه. این برای اندازه گیری دقیق دراودان در پراپ بسیار مهم است.

به طور کلی، هنگام معامله باید انتظار دراودان‌های کوچک را داشت. ریسک را می توان در معاملات مدیریت کرد اما نمی توان به طور کامل از آن اجتناب کرد. دراودان در پراپ که نسبتاً جزئی باشد، دلیلی برای وحشت نیست.

با این حال، دراودان‌های بزرگ نشانه‌ای از این است که مشکلی در استراتژی معاملاتی پیش آمده است. ممکن است نشان دهنده فقدان تاکتیک‌های صحیح مدیریت ریسک یا سایر مسائل با رویکرد پراپ باشد. متنوع‌سازی دارایی‌هایی که معامله می‌کنید، در میان سایر استراتژی‌ها، ممکن است به کاهش افت سرمایه کمک کند.

مزایای دراودان در پراپ

فرمول محاسبه دراودان در پراپ

حالا که با دراودان در پراپ آشنا شده‌اید، بهتر است آن را به کار بگیرید تا بتوانید از این ابزار به‌عنوان یک ترمزگیر استفاده کنید که سرعت شما را در کاهش سرمایه کنترل کند و امکان آسیب و خطا را بگیرد. این فرمول عبارتند از؛

دراودان پراپ = کمترین ارزش حساب – بالاترین ارزش حساب

بگذارید با یک مثال، همه چیز را روشن‌تر کنیم. افت‌ها عملکرد نزولی یک حساب معاملاتی را نشان می‌دهند. برای واضح تر شدن اثرات آنها، این نقاط اغلب به صورت درصد نوشته می‌شوند که در دراودان پراپ نمایش داده می‌شود. 

به‌عنوان مثال، یک حساب پراپ با ارزش اولیه ۱۵۰۰۰ دلار در نظر بگیرید. پس از یک سری معاملات باخت، حساب به ارزش پایین ۱۱۲۵۰ دلار کاهش می‌یابد. تریدر با بررسی دراودان پراپ متوجه کاهش می‌شود، و استراتژی خود را تنظیم می‌کند و در نهایت حساب خود را به ارزش ۱۸۸۵۰ دلار باز می گرداند.

کسانی که در محاسبات سریع مهارت دارند، متوجه خواهند شد که این اکانت ۲۵ درصد از اوج اولیه تا پایین ترین حد خود را از دست داده است. بیان دراودان در پراپ به صورت درصد، درک کل ارزش از دست رفته از اوج به پایین را آسان تر می‌کند. 

 

بولتن پراپ فرم آریا اینوستور
بولتن ویژه اقتصادی هفتگی آریا اینوستور
در این بولتن مجموعه‌ای دقیق و کاربردی از تحلیل‌ها، آمار، اخبار و پیشبینی‌های اقتصادی در حوزه‌ی فاندامنتال، تکنیکال و مباحث قابل توجه ژئوپلتیک جمع‌آوری شده است. با مطالعه‌ی این بولتن در شروع هفته‌ی معاملاتی یا در تعطیلات آخر هفته می‌توانید مجموعه‌ی مناسبی از مطالب مهم اقتصادی هفته را مرور و جمع‌بندی کنید.
عضویت رایگان در بولتن (فرصت محدود)

انواع Drawdown در پراپ

انواع Drawdown در پراپ

دراودان در پراپ به دو نوع مختلف تقسیم می‌شود؛

 • دراودان روزانه

برای بررسی هرچه بهتر شما در طول چالش‌های پراپ، شرکت‌ها از دراودان روزانه بهره می‌برند. این شرکت‌ها با تعیین محدودیتی خاص برای حداکثر ضرری که می‌توانید در طول روز کنید، امکان زیان بیشتر را از بین می‌برد. 

 • دراودان کلی

دراودان کلی در طول مدت زمان چالش، وضعیت حساب شما را بررسی می‌کند. در نتیجه، شما باید میزان دراودان در پراپ را تحت کنترل داشته باشید. در غیر این‌صورت، اگر این تغییرات بیش از اندازه باشد، امکان از دست‌دادن اکانت ریل وجود خواهد داشت. پس، از این عامل به‌عنوان یک فاکتور مهم در موفقیت چالش خود یاد کنید. 

راهکارهای کنترل دراودان

برای کنترل دراودان در پراپ و تغییر مسیر به سوی پیشرفت و افزایش سرمایه، تکنیک‌هایی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این تکنیک‌ها شامل موارد زیر هستند.

۱. حد ضرر

حد ضرر یا Stop Loss یک ابزار معاملاتی فوق‌العاده به شمار می‌رود که در کاهش دراودان در پراپ یا کاهش ضرر در سایر معاملات کاربرد دارد. در این حالت، شما براساس میزان ریسک‌پذیری خود حداقل ضرری که می‌توانید، متحمل شوید را تعیین می‌کنید. در صورتی‌که، معامله شما به این نقطه رسید، به‌طور خودکار متوقف خواهد شد و ضرر از آن بیشتر نمی‌شود و می‌تواند منجر به پیدایش نقطه اوج جدید در دراودان پراپ شود.

۲. نسبت ریسک به پاداش

نسبت ریسک به پاداش به تریدرها کمک می‌کند تا ریسک از دست دادن پول در معاملات را با بررسی دراودان در پراپ مدیریت کنند. حتی اگر یک معامله‌گر معاملات سودآوری داشته باشد، اگر نرخ برد زیر ۵۰ درصد باشد، در طول زمان ضرر خواهد کرد. نسبت ریسک به پاداش تفاوت بین نقطه ورود تجارت به توقف ضرر و سفارش فروش یا سود را اندازه گیری می‌کند. مقایسه این دو نسبت سود به زیان یا پاداش به ریسک را نشان می‌دهد.

این مثال را در نظر بگیرید: یک معامله گر ۱۰۰ سهم از شرکت فرضی را به قیمت ۲۰ دلار خریداری می کند و برای اطمینان از اینکه ضرر از ۵۰۰ دلار تجاوز نمی‌کند، بعد از بررسی دراودان در پراو یک سفارش حد ضرر به قیمت ۱۵ دلار انجام می‌دهد. همچنین، فرض کنید که این معامله‌گر معتقد است که قیمت ارز فرضی در چند ماه آینده به ۳۰ دلار خواهد رسید. در این حالت، تریدر مایل است ۵ دلار به ازای هر سهم ریسک کند تا پس از بسته‌شدن موقعیت، بازده مورد انتظار ۱۰ دلار به ازای هر سهم را بدست آورد. از آنجایی‌که، این ۱۰درصد دو برابر مقداری است که ریسک کرده است، می‌توان گفت که نسبت ریسک به پاداش 1:2 در آن معامله خاص وجود دارد. پس برای کاهش دراودان از این روش هم استفاده می‌شود.

کلام پایانی

دراودان در پراپ یک مفهوم پرکاربرد محسوب می‌شود که با کمک آن می‌توانید عملکرد خود را مورد ارزیابی قرار دهید تا در چالش‌های پراپ با موفقین ظاهر شوید. در این مطلب از پراپ فرم ایرانی آریا اینوستور به بررسی مفهوم دراودان، مزایا، نحوه نمایش و محاسبه انواع مختلف آن پرداختیم تا از این طریق اطلاعات شما را برای به‌کارگیری این ابزار در پراپ تریدینگ افزایش دهیم. امیدواریم که این اطلاعات برای شما مفید ث کاربردی باشد و برای کسب سود بیشتر و عبور موفق از چالش‌ها از آن‌ها بهره ببرید.

اگه هنوز ابهام و سوالی داری یا به اطلاعات بیشتری نیاز داری تو بخش نظرات اعلام کن تا خیلی سریع پاسخ بدیم.

یک پاسخ

 1. درادون کلی اگر بیشتر می‌شد تریدرها ترس و استرس از دست دادن چالش پراپ رو کمتر تجربه میکردن
  ممنون بابت مقالات آشنایی با کلیات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به محض ثبت‌نام در سایت، کد تخفیف به شماره موبایل شما پیامک می‌شود. از همین حالا خریدتان را با تخفیف شروع کنید!