بالانس در فارکس چیست؟

تفاوت اسپرد و کمیسیون در فارکس
تفاوت اسپرد و کمیسیون در فارکس

تفاوت اسپرد و کمیسیون در فارکس

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

تفاوت اسپرد و کمیسیون در فارکس

اسپرد و کمیسیون دو تا چیزه که برای بروکرها پول درمیاره. خب اولاً، کمیسیون چیست؟ یعنی وقتی تو معامله ای انجام میدی، بروکر برات یه مقداری پول می‌گیره. این مقدار به اسم کارمزده و با توجه به خدماتی که بروکر ارائه می‌ده، هر بار متفاوته. “اسپرد چیست؟” این یه عدده که تفاوت بین قیمت خرید و فروشه. یعنی وقتی می‌خوای چیزی بفروشی یا بخری، این تفاوت به عنوان یک عدد اعشاری برات نمایش داده میشه. این عدد همیشه متغیره و به شرایط بازار و بروکر بستگی داره. چقدر درباره تفاوت اسپرد و کمیسیون در بروکرها می‌ دونید؟

تو بروکرها هم، بستگی به سیاستشون، می‌تونه کمیسیون یا اسپرد برات متفاوت باشه. مثلاً بعضیا کمیسیون نمی‌گیرن ولی جایگزینش اسپرد متغیر یا ثابته. بعضیا کمیسیون بیشتری می‌گیرن ولی اسپرد تو معاملاتشون مهم نیست. حتی بعضیا هر دوشونو از معامله‌گر می‌گیرن. در کل  معامله‌گر باید دقت کنه که چه بروکری براش مناسبه. نه فقط کمیسیون یا اسپرد، حتی سبک معاملاتی هم مهمه. همه اینها با هم ترکیب میشن و نهایتاً میزان هزینه کل معاملات رو تشکیل می‌دن.

در ادامه این مقاله، به تعریف دقیق‌تر و بررسی تفاوت اسپرد و کمیسیون در فارکس می‌پردازیم.

چه بروکرهایی اسپرد دارند؟

تقریباً همه بروکرهای بازار فارکس اسپرد روی معاملات می‌گیرند ولی وقتی می‌خوای حساب معاملاتی باز کنی، چند گزینه بهت پیشنهاد میشه. بعضی از این بروکرها انواع حساب مختلف مثل استاندارد، ECN، Pro ECN و غیره دارند و اکثر این حساب‌ها اسپرد می‌گیرند. اما خب، بعضی از بروکرها ممکنه برخی از حساب‌هاشون رو اعلام کنن که اسپرد نمی‌گیرن یا اسپردشون خیلی کمه.

پس اگه تصمیم به باز کردن حساب معاملاتی گرفتی، باید بررسی کنی که هر بروکر چه نوع حسابها و امکاناتی ارائه می‌ده. اگه برات مهمه که اسپرد کمتری داشته باشی، می‌تونی بروکرها رو با هم مقایسه کنی تا بهترین گزینه رو برای خودت پیدا کنی.

نام بروکر

نوع حساب

میزان اسپرد

آلپاری

Pro ECN

0

ارانته

Tailor Made

0

فیبوگروپ

MT4 NDD

0

اینگات

ECN

0

اوربکس

Starter

0

نورد اف ایکس

Zero

0

چه بروکر هایی کمیسون دارند؟

همه بروکرهای بازار فارکس، اگه می‌خوان با تو معامله کنن، یه جورایی ازت کمیسیون می‌گیرن. حتی اگه بگن که کمیسیون نمی‌گیرن، در واقع اسپرد (فرق قیمت خرید و فروش) بیشتری ازت می‌گیرن. اینا همشون جوریه که درآمدشون از کمیسیون و اسپرد میاد. بروکرها خودشون مثل صرافی‌های آنلاین هستن که بهت خدمات معاملاتی ارائه می‌دن. برخی از بروکرها که خدمات فارکس به تریدرهای ایرانی می‌دن، واسه این کار با هزینه‌ها و مشکلات خاصی روبرو میشن. به همین دلیل این بروکرها کمیسیون و اسپرد بیشتری می‌گیرند. در واقع، توقع دارند از تریدرهای ایرانی هزینه‌های بیشتری جبران کنند.

نحوه محاسبه اسپرد و کمیسیون در فارکس

نحوه محاسبه اسپرد و کمیسیون در فارکس

حالا برای محاسبه هزینه کل معامله (کمیسیون و اسپرد)، می‌تونید از فرمول زیر استفاده کنید:

هزینه کل = کمیسیون + اسپرد

کمیسیون ممکنه به صورت مقدار ثابت یا به صورت درصدی از حجم معامله محاسبه بشه. اما اسپرد به صورت نقطه یا درصد از قیمت دارایی محاسبه می‌شه.

یه نکته مهم اینه که کمیسیون مستقیم و آشکاره، یعنی می‌دونید قبل از شروع معامله چقدر باید پرداخت کنید. اما اسپرد غیر مستقیمه و در قیمت دارایی تعبیه شده، پس یه کم غیر شفاف‌تره. تاثیر این دو روی معاملات هم متفاوته. کمیسیون مستقل از تغییرات بازاره ولی اسپرد ممکنه با تغییرات بازار تغییر کنه. برای معاملات کوتاه مدت هم کمیسیون ممکنه بیشتر تاثیرگذار باشه.

خب، حالا که قضیه تفاوت اسپرد و کمیسیون در فارکس رو یه کم یاد گرفتیم، بیایم نگاهی به مزایا و معایبشون بندازیم. خلاصه‌اش تو یه جدول اینا رو برات می‌نویسم:

مزایا و معایب تفاوت اسپرد و کمیسیون در فارکس

مزایا و معایب تفاوت اسپرد و کمیسیون در فارکس

نوع معامله

مزایا

معایب

معامله با دریافت فقط اسپرد

  • امکان پیش‌بینی هزینه هر معامله
  • عدم پرداخت هزینه اضافی در معامله
  • امکان تغییر تنها در موقعیت‌های متفاوت بازار
  • هزینه نسبتا زیاد و عدم تضمین برای کمتر شدن هزینه
  • اسپرد ثابت تنها برای معاملات خاص

معامله با دریافت فقط کمیسیون

  • اسپرد بسیار کم یا حتی صفر
  • ارائه این نوع معامله در موقعیت ENC
  • امکان اضافه شدن هزینه به هر معامله
  • کمیسیون زیاد برای معاملات گران با حجم بالا
  • پیچیده شدن مدیریت ریسک و سرمایه

از طرف دیگه اسپرد هم خوبه چون هیچ کمیسیونی بهتون اضافه نمی‌شه، اما باید بدونید که در مواقعی ممکنه قیمتها کمی گنگ باشند و نتونید به دقت بفهمید چقدر دقیقاً هزینه دارید.

خلاصه‌ترین حرف اینه که هر کدوم از اینها مزایا و معایب خودشون رو دارند. بسته به سبک معامله‌ات و شرایط بازار، باید ببینی کدوم بهتره.

کمیسیون یا اسپرد، کدوم بهتره؟

کمیسیون یا اسپرد، کدوم بهتره؟

وقتی بحث به انتخاب بین اسپرد و کمیسیون در معاملات فارکس می‌رسه، یه جواب قطعی وجود نداره. هرکدوم از این روش‌ها مزایا و معایب خودشون رو دارن و معامله‌گرا وقتی می‌خوان یکی رو انتخاب کنن، باید به سبک و هدف خودشون فکر کنن.  اسپرد عمدتاً کمتر از کمیسیونه و برای معامله‌گرانی که دنبال کاهش هزینه معاملات هستن خوبه. اما اینکه اسپرد شناوره و در نوسانات بازار ممکنه تغییر کنه و افزایش پیدا کنه، میتونه منجر به افزایش هزینه‌ها بشه. از طرف دیگه، کمیسیون ثابته و با توجه به شرایط بازار تغییر نمیکنه. این موضوع باعث میشه که هزینه‌ها قابل پیش‌بینی باشن و معامله‌گرا راحت‌تر بتونن هزینه‌هاشون رو کنترل کنن. ولی ممکنه که کمیسیون بیشتری از اسپرد باشه و این یک ضعف ممکنه.

تصمیم نهایی با معامله‌گره. باید با توجه به شرایط خودشون وضعیت رو بررسی کنن. بعضیا اسپرد رو انتخاب می‌کنن و بعضیا کمیسیون. هرکسی بر اساس نیازهای خودش تصمیم می‌گیره.

انتخاب بروکر فارکس بر اساس اسپرد و کمیسیون

حالا وقتشه که در مورد انتخاب بروکر فارکس صحبت کنیم. بین بروکرهای مختلف، تفاوت‌های زیادی وجود داره. بعضیا اسپرد می‌گیرند ولی کمیسیون نمی‌گیرند، حالا بعضی دیگه کمیسیون می‌گیرند اما اسپرد ندارند. حتی نوع خاص اسپرد یا کمیسیون هر بروکر می‌تونه مختلف باشه، بسته به عوامل مختلف.

برای معامله‌گرا، مهمه که این نکته رو درک کنن که انتخاب بروکر فارکس می‌تونه تاثیر زیادی روی هزینه‌های معاملاتی‌شون بذاره. ساختار کارمزد و نوعش می‌تونه تو بروکرهای مختلف فرق کنه، پس قبل از اینکه تصمیم بگیرید که وارد بازار بشید، بهتره یه بررسی دقیق انجام بدید. با در نظر گرفتن چیزهایی مثل اسپرد، کمیسیون و هزینه‌های دیگه، می‌تونید بروکری رو انتخاب کنید که با اولویت‌ها و اهداف تجاری‌تون هماهنگ باشه.

تحقیق و جستجوی دقیق از منابع معتبر می‌تونه به شما در تصمیم گیری کمک کنه. مثلاً پراپ فرم ایرانی آریا اینوستور  بروکر هاش رو با اکانت در اختیار شما قرار میده که بتونید اسپرد و کمیسیون بروکرها رو به خوبی بررسی کنید.

انتخاب بروکر فارکس بر اساس اسپرد و کمیسیون

آنچه در مقاله تفاوت اسپرد و کمیسیون خواندیم:

همونطور که تو مقاله خوندیم، اسپرد و کمیسیون تو بازار فارکس یه جور سکه‌اند، فقط دو وجه مختلف. بعضی بروکرها کمیسیون کمتری می‌گیرند، ولی اسپردشون بیشتره. یا کسانی که اسپرد پایینی ارائه می‌دن، کمیسیونشون بیشتره. ولی خب، همشون یه جور و مرتبط به همن.

توی این مقاله گفته شده که کسی که خدمات رو با کمیسیون کمتری ارائه بده، با اسپرد بیشتر جبران می‌کنه و بالعکس. ولی به طور کلی، هیچ کس خدماتی اینقدر گرون رو به صورت رایگان ارائه نمی‌ده. اخذ کمیسیون و اسپرد هم حق هر بروکریه و بهتره به جای فکر به کاهش این هزینه‌ها، روی اموری مثل آموزش، کنترل احساسات و مدیریت سرمایه توجه کنیم. واقعاً خوبه که تو این شرایط تحریم، بروکرهایی هستند که ما رو در مسیر معاملاتیمون یاری کنن.

آریا اینوستور، به عنوان یکی از نخستین و معتبرترین شرکت‌های پراپ فرم ایرانی، با ارائه‌ی پلن‌های متنوع و اختیارات گسترده در حوزه‌ی معاملات، به تدبیر و توسعه‌ی تریدرهای مستعد کمک می‌نماید. این پلتفرم، با همکاری با بروکرهای برتر و ارائه‌ی خدمات پشتیبانی ۲۴ ساعته، بستری مناسب برای رشد و پیشرفت در عرصه‌ی تریدینگ ایجاد کرده است.

توصیه می‌شود که برای خرید اکانت پراپ، به آریا اینوستور مراجعه کنید تا از امکانات گسترده، سرویس‌های باکیفیت، و تجربه‌ی مطمئنی در دنیای تریدینگ بهره‌مند شوید.

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}